Jakie owoce i warzywa powinniśmy jeść najczęściej?
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o konieczności jak najczęstszego jedzenia owoców i warzyw, ale które z nich są najzdrowsze i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu? Oto kilka z nich, które bezwzględnie powinniśmy umieścić w naszym menu, aby cieszyć się dobrą formą oraz wyeliminować zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny świat oraz coraz szybsze tempo życia.
Rośliny strączkowe
Wśród olbrzymiego bogactwa warzyw i owoców to właśnie rośliny strączkowe bezwzględnie muszą zagościć na naszych stołach. Są przede wszystkim źródłem roślinnego białka, które częściowo może zastąpić w optymalnej diecie białko zwierzęce. Jeśli zrezygnowaliśmy z jedzenia mięsa, to białko roślinne musi bezwzględnie występować w naszym posiłkach, by nie dopuścić do osłabienia organizmu i w następstwie nie nabawić się wielu chorób. Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne warzywa strączkowe to: fasola, groch, soczewica i posiadająca najwięcej roślinnego białka soja. Ta ostatnia najczęściej jest dostępna w postaci gotowego suszu, ale warto pokusić się o jej samodzielne przygotowanie. Największy problem w przypadku roślin strączkowych, to dość długi czas przygotowania – z powodzeniem możemy zastąpić je gotowymi warzywami z puszki, które przetwarzane w ten sposób tracą stosunkowo niewiele wartości odżywczych.
Minerały
Źródłami niezbędnych do funkcjonowania organizmu minerałów jest wiele owoców i warzyw, ale warto wiedzieć, które z nich zawierają ich najwięcej. Doskonałym źródłem potasu są pomidory, więc zaleca się ich częste jedzenie. Dodatkowo zawierają szereg witamin takich jak min. A, C i K oraz białko i błonnik. Właściwie brak jest przeciwwskazań w przypadku spożywania tych warzyw, które co ciekawe w niektórych krajach uznawane są za owoc. Kolejnym ważnym składnikiem dobrze zbilansowanej diety jest wapń, którego najwięcej znajdziemy w szpinaku, brukselce oraz wszelkiego rodzaju owocach jagodowych. Kolejnymi bogatymi w poszczególne minerały i witaminy są takie owoce i warzywa jak: banany, morele, zielony groszek, nać pietruszki oraz warzywa korzeniowe typu seler czy marchewka. Najmniej wartościowe są najpopularniejsze na naszych stołach ziemniaki, jednak dostarczają sporo węglowodanów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Witaminy
Jak zaznaczono wyżej owoce i warzywa to również doskonałe źródło wszelkich witamin. Najczęściej witaminy w owocach kojarzą nam się z witaminą C, której dużą zawartość przypisujemy cytrynie. Co ciekawe o wiele większą jej ilość znajdziemy w porzeczkach, malinach, natce pietruszki a nawet brokułach i kalafiorze. Zawierające witaminę K pomidory to nie jedyne jej źródło – bogate w nią są również różne rodzaje sałat, kapusta oraz boćwina i kalafior. Witaminy E dostarczy nam z kolei papryka, korzeń pietruszki oraz nektarynki i żurawina. Nie wolno też zapominać o bardzo ważnej dla zdrowia człowieka witaminie A, którą w postaci beta-karotenu dostarczy nam przede wszystkim marchew, dynia, mango oraz wspominane już super-warzywo, czyli szpinak. Oczywiście brak tutaj miejsca, by wymienić jeszcze większą ilość owoców i warzyw, które są bogate w składniki nieodzowne w odpowiednio zbilansowanej diecie, ale większej ilości informacji proponujemy poszukać na własną rękę na stronach i blogach poświęconych zdrowemu stylowi życia.