Testy wodorowe – na czym polegają i jak się przygotować?

Testy wodorowe to jedno ze specjalistycznych badań diagnostycznych, które wykonuje gastroenterolog, czyli specjalista zajmujący się schorzeniami związanymi z układem pokarmowym. Bóle brzucha o trudnej do określenia przyczynie, zgaga, dokuczliwe wzdęcia czy zaburzony rytm wypróżnień to tylko niektóre z symptomów, jakie mogą skłonić lekarza do skierowania na testy. Jak się do nich prawidłowo przygotować? O tym w niniejszym artykule.

Testy wodorowe – co to?

Testy wodorowe to badanie diagnostyczne, które wykrywa obecność wodoru w powietrzu wydychanym przez pacjenta. W stanie fizjologicznym, czyli u zdrowej osoby, ilość wodoru będzie znikoma lub niewykrywalna.

Wodór to substancja, która gromadzi się w jelitach w procesie fermentacji, pod wpływem działania bakterii. U pacjentów, którzy cierpią na schorzenie związane z układem pokarmowym, a także u alergików – zdarza się, że wodór jest niedostatecznie trawiony. Wówczas dochodzi do nadmiernej, patologicznej fermentacji. Może to prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak:

  • wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • biegunki bądź trudności z wypróżnieniem i zaparcia,
  • bóle głowy i przewlekłe zmęczenie.

Lekarz może skierować na testy wodorowe nie tylko osoby, które zmagają się z powyższymi dolegliwościami, ale również pacjentów z alergiami pokarmowymi, chorych na celiakię czy zmagających się z zespołem jelita drażliwego.

Czytaj również  Wpływ na organizm warzyw i owoców

Jak właściwie przygotować się do testów wodorowych?

Testy wodorowe są nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne, ale należy się do nich prawidłowo przygotować, aby otrzymać prawidłowy wynik. Niektóre pokarmy oraz leki mogą fałszywie zmniejszać lub zwiększać wykrywanie wodoru.

Na 4 do 6 tygodni przed testami wodorowymi nie należy przyjmować antybiotyków czy innych leków, które mogłyby zaburzyć wynik testów. Tydzień przed badaniem należy odstawić zioła bakteriobójcze, probiotyki oraz inhibitory pompy protonowej (ale tylko na wyraźne wskazanie lekarza). 1 do 2 dni przed testem należy zastosować specjalną dietę, zaleconą przez specjalistę kierującego na badanie. Przed testem należy być na czczo przez minimum 12 godzin.

Zapisz się na testy wodorowe w gabinecie dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik

Życie bez uporczywych dolegliwości jest możliwe. Zapisz się na precyzyjne, diagnostyczne testy wodorowe do gabinetu dr hab. n med. Doroty Waśko-Czopnik. W gabinecie możesz liczyć na empatyczne podejście, a także całościowe leczenie – doktor jest specjalistą chorób wewnętrznych oraz dietetykiem. Już dziś wejdź na stronę i skorzystaj z formularza kontaktowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *