Przyczyny bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa mogą mieć wiele przyczyn. Często spowodowane są nieodpowiednim trybem życia bądź zaniechaniem wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Co trzeba wiedzieć o bólu kręgosłupa?

Według naukowców nawet ponad 80 proc. populacji na jakimś etapie życia doświadcza bólów pleców. Jest to powszechny problem, który na całym globie jest przyczyną ograniczenia sprawności ludzkiego organizm. Co więcej, utrudnia on bądź uniemożliwia chorym pełne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych oraz aktywności pozazawodowych. Nie każda osoba wie o tym, jak radzić sobie z bólem kręgosłupa na co dzień. Istnieje na to wiele sprawdzonych sposobów. Bardzo ważne jest też zapobieganie pogłębianiu się schorzeń na etapie pierwszych objawów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej podjęta zostanie terapia, tym szybciej możliwy jest powrót do zdrowia. Wszelkie bóle kręgosłupa to objawy, które w wielu przypadkach wynikają z szeregu różnych schorzeń, urazów oraz zwyrodnień. Nie każda osoba wie o tym, że różna może być również lokalizacja dolegliwości, ponieważ pewna część pacjentów odczuwa ból górnego odcinka kręgosłupa, a inni środkowego. Możliwe jest też odczuwanie bólu odcinka dolnego, nierzadko z towarzyszeniem rwy kulszowej, kiedy przeszywające ból promieniuje nawet do pośladków czy nóg.

Czytaj również  Mak - właściwości, wartości odżywcze

Rehabilitacja kręgosłupa Kraków

Warto zauważyć, że ból kręgosłupa może być ostry. Jeżeli utrzymuje się on do 6 tygodniu, w takim przypadku standardową przyczyną jest uraz. Najczęściej spowodowany jest upadkiem bądź dźwiganiem ciężarów. W przypadku, gdy ból utrzymuje się przez dłuższy czas, przeważnie ponad 90 dni, wtedy mowa o postaci przewlekłej. Tego typu sytuacje mają jednak miejsce dość rzadko. Warto wiedzieć o tym, że do częstej przyczyny bólu kręgosłupa należy między innymi nadwyrężenie mięśnia bądź więzadła, wypadnięcie bądź pęknięcie dysku, a ponadto zapalenie kości oraz stawów. Do tego dolicza się również inne schorzenia zapalne. Nie można również zapomnieć o skrzywieniach kręgosłupa, na przykład skoliozie. Inną przyczyną bólu kręgosłupa jest osteoporoza bądź dyskopatia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pewna część ludzi jest bardziej narażona na bóle kręgosłupa. Spore znaczenie w tej kwestii ma styl życia. Nie każdy wie o tym, że szkodliwa może być nie tylko ciężka praca fizyczna, ale też długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Do tego dolicza się unikanie aktywności fizycznej, które prowadzi do osłabnięcia mięśnie niestanowiących wystarczająco silnej podpory dla układu kostnego człowieka. Okazuje się, że kręgosłup każdego dnia jest narażony na wysokie obciążenie i dlatego wymaga solidnego wsparcia. Z tego powodu każda osoba powinna postawić na regularną aktywność fizyczną. Pozwoli ona uchronić się przed bólami pleców. W Krakowie zlokalizowana jest klinika medyczna, w której pracują zarówno fizjoterapeuci, jak i ortopedzi. Możliwe jest leczenie na najwyższym poziomie.

Czytaj również  Czym jest staw skroniowo - żuchwowy i jakie pełni funkcje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *