Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa ma charakter zwyrodnieniowy i jest bardzo bolesną oraz nieprzyjemną dolegliwością. Z reguły towarzyszy jej bardzo silny ból stopy, który w dużym stopniu ogranicza ruchomość, przez co chodzenie oraz wykonywanie codziennych czynności jest utrudnione.

Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa (https://reha-kfz.pl/uslugi/ostroga-pietowa/) jest z reguły skutkiem zapalenia w rozcięgnie podeszwowym, które trwa przez długi czas. Rozcięgno jest połączeniem nasady palców stopy z guzem kości piętowej. Jest to struktura bardzo elastyczna, która podczas chodzenia regularnie się napina oraz rozluźnia. Ostroga pojawia się zazwyczaj w okolicach guza piętowego kości piętowej. Długotrwały stan zapalny prowadzi do powstawania nadprogramowych tkanek kostnych. Mikrozwapnienia z upływem czasu zamieniają się w ostrogę, jednak należy pamiętać, że jest to objaw choroby, a nie jej główna przyczyna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że 20% pacjentów nie odczuwa żadnego bólu podczas tworzenia się ostrogi piętowej.

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Mikrourazy powstają najczęściej na skutek przeciążenia stopy oraz źle dobranego rozmiaru obuwia. Zbyt duży rozmiar powoduje, że mimowolnie kurczymy palce, natomiast zbyt mały uciska stopę. Do powstania ostrogi piętowej może się przyczynić również bieganie po twardej powierzchni w nieprzystosowanym do tego obuwiu. Ryzyko zachorowania jest również większe w przypadku osób, które dużo czasu spędzają w pozycji stojącej. Na uwagę zasługuje fakt, że ostra piętowa może jednocześnie się rozwijać na obu stopach. Wszystko jest zależne od czynnika odpowiedzialnego za jej wywołanie. Główne objawy to przede wszystkim ból, który występuje w okolicach pięty. Na samym początku ból może pojawiać się jedynie podczas wysiłku, jednak później nawet zwykłe chodzenie może powodować dyskomfort. Każda próba uniesienia palców stopy ku górze kończy się nieprzyjemnym uczuciem lub bólem. W zaawansowanym stadium choroby ból może występować nawet podczas spoczynku.

Czytaj również  10 pomysłów jak zadbać o swoje ciało

Odpowiednia forma leczenia

Bez podjęcia odpowiedniej formy leczenia natężenie bólu będzie wzrastać. Najczęściej pojawia się on w centralnej części, a czasami może promieniować na całą stopę. Pacjenci zazwyczaj opisują ból jako pieczenie lub palenie w pięcie. Niestety czasami jest on na tyle duży, że założenie butów jest dużym problemem dla pacjenta. W początkowym okresie ból może być niewielki, jednak w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Bagatelizowanie problemu prowadzi do przyjmowania nienaturalnych pozycji podczas chodzenia. Może to doprowadzić do zaburzeń kinetycznych i dalszego rozwijania zmian zwyrodnieniowych. Należy jednak pamiętać, że ból w pięcie nie zawsze jest objawem ostrogi piętowej. Czasami łatwo ją pomylić z chorobą Haglunda, która wykazuje podobne objawy. Jednak w jej przypadku ból jest najczęściej zlokalizowany nie w centralnej, a w tylnej części pięty. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowo postawiona diagnoza. Dopiero po rozpoznaniu choroby można przejść do rehabilitacji oraz leczenia. Leczenie polega na połączeniu ćwiczeń kinezyterapeutycznych oraz zabiegów fizykalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *