Waga w ciąży

Przyrost wagi w ciąży jest nieunikniony i ma duże znaczenie dla zdrowia przyszłej mamy oraz mającego przyjść na świat dziecka. Jednak każda ciąża jest inna, co oznacza, że przyrost wagi nie jest jednakowy. Zależy on od wielu czynników, do których zalicza się przede wszystkim: wagę dziecka – około 3kg, płyn owodniowy – około 1,5kg, zatrzymana w organizmie woda – około 2,5kg, łożysko – około 0,5kg, większa ilość osocza we krwi – około 1,5kg. Daje to 9kg, przy czym należy jeszcze doliczyć 2-4kg tzw. materiału zapasowego, czyli tkanki tłuszczowej wyściełającej jamę brzuszną. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona płodu. Warto przy tym zaznaczyć, że prawidłowa waga w ciąży zależy też od tego, ile przyszła mam ważyła przed zajściem w ciążę.

waga w ciąży

Ile wynosi prawidłowa waga w ciąży?

Jak już wspomniano prawidłowa waga w ciąży zależy od wielu czynników. Oprócz w/w na wagę w ciąży ma wpływ również stand zdrowia, sposób życia, czy stosowana dieta. Generalnie przyjmuje się, że im więcej kobieta ważyła przed ciążą, tym mniej powinna podczas niej przytyć. Za pomocą wskaźnika BMI można łatwo obliczyć, ile kobieta powinna przytyć podczas ciąży. Współczynnik BMI można obliczyć dzieląc swoją wagę przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Dzięki temu można sprawdzić, o ile powinna wzrosnąć waga w ciąży: BMI większy niż 30 – przyrost masy ciała powinien wynosić 6-7kg, BMI większy lub równy 25 – przyrost masy ciała powinien wynosić 7-10kg, BMI pomiędzy 20 a 25 – przyrost masy ciała powinien wynosić 11,5-14kg, BMI mniejszy niż 20 – przyrost masy ciała powinien wynosić 16-17kg.

Czytaj również  10 pomysłów jak zadbać o swoje ciało

Czy zbyt duża waga w ciąży może zaszkodzić?

Duże przybranie na wadze w ciąży jest bardzo ryzykowne zwłaszcza dla przyszłej mamy. Przede wszystkim może u niej pojawić się cukrzyca ciążowa, a także nadciśnienie tętnicze. Ponadto dużym problemem są zaparcia i bóle kręgosłupa, a także żylaki i hemoroidy, które sprawiają duży dyskomfort. Co gorsza, z powodu nadmiaru kilogramów dziecko często waży zbyt dużo, przez co poród niejednokrotnie trwa bardzo długo i może skończyć się cesarskim cięciem.

Jak prawidłowo odżywiać się w ciąży?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że ciąża to nie jest odpowiedni czas na dietę odchudzającą. Odpowiednia waga w ciąży jest gwarancją zdrowia dziecka oraz dobrej formy mamy, która przecież będzie potrzebować sporo siły na opiekę nad maleństwem. Z tego właśnie względu przyjmuje się zasadę, by nie jeść za dwoje, ale jeść dla dwojga. Oznacza to przede wszystkim rezygnację z tłustych i słonych przekąsek, a także ze słodyczy. Ważne jest to, aby spożywać posiłki pełnowartościowe, dostarczające białka, węglowodanów oraz tłuszczy w odpowiednich proporcjach. Najlepiej zjadać 5 posiłków dziennie i pamiętać o niepodjadaniu. Nie można też ulegać wszystkim zachciankom, choć oczywiście od czasu do czasu jest to nieuniknione. Przyszła mama powinna również dużo spacerować, a także, jeśli nie ma przeciwwskazań, gimnastykować się lub uprawiać taką formę aktywności, do której organizm jest przyzwyczajony. Ciąża nie jest chorobą, a równomierne przybieranie na wadze świadczy o tym, że rozwija się ona prawidłowo.

Czytaj również  Jak wyrzeźbić sylwetkę po 40-stce?