Dlaczego warto pić soki z owoców

Coraz głośniej dietetycy oraz lekarze nawołują do tego, by nie pić soków kartonowych, które można nabyć w niemal każdym sklepie spożywczym, tylko w miarę możliwości tworzyć własne napoje. Nie jest to sprawa skomplikowana, natomiast szereg korzyści jakie za tym idą są warte każdej poświęconej minuty i wydanej złotówki.

Dlaczego nie powinno się pic soków z kartonu?

Reklamowane są one jako jeden z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców, a tymczasem nie powinny być nawet określone jako zdrowe. Niestety, ale producenci oszukują nas konsumentów, podając za przykład zdrowego napoju kartonowy sok. Jeśli przyjrzymy się temu jaki mają one skład, możemy być bardzo zdziwieni. Przede wszystkim zatrważająca jest ilość soku… w soku. Niekiedy stanowi on nawet 50% zawartości, a i tak jest rozcieńczany. Natomiast na bardzo wysokiej pozycji znajdują się również cukry, a przede wszystkim bardzo niezdrowy aspartam. To składnik, który w niektórych kręgach uznawany jest jako rakotwórczy. Niestety jest dopuszczany do użytku w wielu produktach.

Cukry mają na celu wzbogacić smak, ale przede wszystkim sprawić, że będzie on „lepszy”. Niektóre połączenia smakowe wypisane na etykiecie rzeczywiście mogą zdziwić, jednak i tak większość z tego co czujemy to po prostu cukier. Jest on dodawany nie tylko do soków kartonowych, ale również do soczków dla dzieci. Chcą go zatem pić więcej i więcej.

Czytaj również  Jakie serum przeciwko wypadaniu włosów (ENERGIZING Superactive)?

Ponadto w składzie znajduje się cała gama ulepszaczy smaku, które nie tylko podnoszą walory smakowe, ale również ich zadaniem jest konserwacja produktu, by był on świeży na długo po otworzeniu. Każdy, kto zrobił choć raz świeży sok wie, że soki nadają się do spożycia od razu, ewentualnie na drugi dzień, jednak będąc przez cały dzień w lodówce.

Dlaczego warto pić soki ze świeżych owoców?

Są one bogactwem wszelkiego rodzaju minerałów, witamin, błonnika i wielu innych składników, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Warto wybierać te grupy owoców, które odpowiedzialne są za poszczególne aspekty, jak np. osoby z problemami sercowo-ciśnieniowymi powinny sięgać po owoce czerwone. Również zielone przyczyniają się do odpowiedniego krążenia krwi w ciele. Odpowiedzialne są za atrakcyjny wygląd np. poprzez beta-karoten w aspekcie pięknej skóry, czy są źródłem budulca zdrowych i pięknych włosów i paznokci.

Owoce są niezwykle tanie w okresie letnim i wtedy też należy ich spożywać najwięcej. Upalne dni to szczególnie trudny okres dla naszego organizmu, więc dobrze jest dostarczyć dawkę witamin, a tym samym ugasić pragnienie. Ich gama smakowa jest tak szeroka, że na pewno każdy znajdzie mieszankę odpowiednią dla siebie i szklaneczką takiego soku rozpocznie dzień. Soki są niekiedy gęste na tyle, że mogą spokojnie zastąpić lekkie śniadania. To ważne zwłaszcza w lato, kiedy wysoka temperatura często powoduje, że nie chce się nam jeść.

Czytaj również  Czym są probiotyki i prebiotyki?

Owoce są oczywiście źródłem dobrych kalorii – nie tylko mają ich mało, ale również powodują, że soki trawienne w żołądku są pobudzane, a metabolizm przyśpiesza. Są polecane szczególnie osobom dbającym o szczupłą sylwetkę.

Warto jest pić soki, ale najlepiej wykonane samodzielnie, za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Daje ona bogate w minerały i wartościowe soki, które na pewno będą zdrowsze, od tych z kartonu.