Zdrowy posiłek na kolację – co jeść i pić

Eating dinner

 

Jedno z podstawowych zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania, dotyczy spożywania pięciu posiłków dziennie, co parę godzin. Oznacza to, że pośród nich na pewno powinna znaleźć się kolacja. Jakie produkty należy jeść wieczorem, żeby dobrze się czuć i nie tyć? Jakiego rodzaju napoje będą najbardziej odpowiednie o tej porze?

Jaką powinniśmy jeść kolację?

 

Okazuje się, że rezygnowanie z kolacji wcale nie sprzyja odchudzaniu, ani spokojnemu zasypianiu. Z drugiej strony nie należy też traktować jej jako głównego posiłku w ciągu dnia. Kiedy zjemy wieczorem zbyt dużo, może to wpłynąć na nasze samopoczucie i złą jakość snu.

 

Najlepiej przygotować lekką kolację, która zaspokoi głód, ale nie przeciąży żołądka i wątroby. Nie powinna być tłusta, słodka, ani zbyt kaloryczna. Jeśli spożywanie kilku niewielkich posiłków weszło nam już w nawyk, to z pewnością nie cierpimy na nocne problemy, wynikające z przejedzenia. Warto trzymać się zasady, że kolacja ma pokrywać nie więcej niż 15 % naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Jaka jest najlepsza pora na zjedzenie kolacji?

 

W wielu dietach jest mowa o tym, że kolację należy zjeść przed godziną 18. Czy faktycznie tak jest? Owszem, jeżeli chodzimy wcześnie spać. Natomiast w przypadku, gdy ktoś na przykład pracuje do późna, może spokojnie przesunąć porę kolacji. Dbajmy o to, żeby nie kłaść się do łóżka z pełnym żołądkiem i spożywajmy ostatni posiłek przynajmniej 2 godziny wcześniej.

Czytaj również  Dieta na rozstępy

Jak powinna wyglądać zdrowa kolacja?

 

Jak komponować posiłki, żeby nasza kolacja spełniała powyższe wymagania? Większość z nas je co wieczór pieczywo. Najlepiej, żeby był to chleb pełnoziarnisty. Jeśli ktoś kocha bułeczki, to powinien wybierać grahamki.

 

Jadłospis powinien być urozmaicony. Dlatego jedzmy na kolację kilka produktów w małych ilościach albo codziennie zmieniajmy swoje wieczorne menu. Mogą się w nim znaleźć: chudy lub półtłusty twaróg, jogurt naturalny, chuda wędlina drobiowa, ryby morskie i jajka. Pamiętajmy o warzywach – kładziemy je na kanapkach lub robimy sałatkę z odrobiną oliwy z oliwek.

Suppe mit Pfifferlinge und Petersilie auf Holz
Suppe mit Pfifferlinge und Petersilie auf Holz

Doskonałym pomysłem będzie również wypijanie co wieczór szklanki świeżo wyciśniętego soku. Natomiast zdecydowanie powinniśmy unikać o tej porze kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Dzięki temu zapobiegniemy nieprzyjemnym zaburzeniom snu.

 

Jeśli chodzi o jedzenie, które z całą pewnością jest nieodpowiednie na kolację, na pierwszym miejscu znajdują się dania tłuste oraz smażone. To samo dotyczy potraw i przekąsek, które mają cukier. Zresztą tego typu produkty, w ogóle powinny zostać wykreślone z naszej diety.

Niektórym osobom szkodzą również, spożyte wieczorem, mleko, świeże owoce czy warzywa zawierające sporo błonnika. Trzeba brać pod uwagę fakt, iż w nocy organizm wolniej trawi i dlatego lepiej wybierać na kolację tylko lekkie produkty.

Czytaj również  Popularne rodzaje pieczywa. Które wybrać?