W jaki sposób przeprowadzić koloryzację włosów?

Od czasu do czasu, każda kobieta pragnie zmienić swój wygląd. Najprostszym sposobem na to jest zmiana koloru włosów. Jednak koloryzacja w profesjonalnym salonie może kosztować sporo pieniędzy. Alternatywą dla drogiego zabiegu w salonie jest samodzielna koloryzacja w domu. Podpowiadamy, w jaki sposób ją wykonać.

Jaki produkt do koloryzacji włosów wybrać?

Przed rozpoczęciem farbowania włosów, warto zastanowić się chwilę, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie potrzeby mają nasze włosy. W drogeriach z reguły dostępne są następujące produkty do koloryzacji włosów:

farby trwale koloryzujące – mają wiele odcieni, dają dobre pokrycie siwych włosów. Z uwagi na zawarte składniki mogą uczulać i wywoływać duszności, a także powodować przesuszenie włosów. Przy radykalnej zmianie koloru szybko widać odrosty;

szampony koloryzujące – łagodna zmiana koloru – przy ciemnych włosach widoczna jest jedynie zmian odcedzenia koloru włosów. Nie pokrywa siwych włosów. Kolor zmywa się po ok, 6 tygodniach;

toner – pozostawia na włosach delikatny refleks, nie pokrywa siwizny, zmywa się już po kilku myciach;

naturalne płukanki – ograniczona ilość kolorów, lekko usztywniają włosy, istnieje ryzyko uzyskania niepożądanego odcienia na włosach.

Czytaj również  Jak pozbyć się niechcianego owłosienia z brody?

Jak farbować włosy w domu – najważniejsze zasady

Przed przystąpieniem do farbowania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją umieszczoną w ulotce. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy producent ma swoje zalecenia dotyczące poszczególnych etapów farbowania włosów. Nawet, jeśli cały czas używamy jednej farby, to dla przypomnienia warto przeczytać ponownie ulotkę, żeby o niczym nie zapomnieć.

Bardzo ważne jest używanie rękawiczek, w czasie nakładania farby na włosy, pozwoli to uniknąć podrażnień i odbarwień skóry dłoni. Jeżeli w zestawie nie ma rękawiczek należy kupić je osobno.

Do farbowania należy ubrać stare ubranie, które może być zniszczone. Jednak jeżeli regularnie farbujemy włosy w domu warto kupić specjalną pelerynkę ochronną. Jeżeli ubranie się przez przypadek zabrudzi, aby pozbyć się plamy należy od razu spryskać ją lakierem do włosów i wyprać.

Jeżeli nie chcesz, aby skóra twarzy przy linii włosów zafarbowała nałóż na nią odrobinę kremu lub balsamu. Później wystarczy, że wytrzesz twarz papierowym ręcznikiem.

Nie należy przedłużać czasu trzymania farby na włosach, gdyż będzie podrażniała ich strukturę. Jednak zbyt krótki czas trzymania może sprawić, że kolor nie będzie tak intensywny, jaki miał być.

W czasie zmywania farby należy pamiętać, o tym by skończyć mycie dopiero wtedy, gdy woda będzie całkiem czysta. Wówczas dopiero jest gwarancja, że resztki farby nie zostały na włosach i nie będą się zmywały np. w deszczu czy w czasie wizyty na basenie.

Czytaj również  Chirurgia laserowa Wrocław. Pożegnaj okulary na dobre

Jak pielęgnować włosy po farbowaniu?

Włosy po farbowaniu wymagają szczególnej pielęgnacji. Najlepiej do mycia i odżywania używać produktów przeznaczonych do włosów farbowanych, które zawierają składniki odżywcze i regenerujące, a także przedłużające żywotność koloru.

Po farbowaniu nie należy narażać włosów na nadmierną ekspozycję na słońce. Szkodzić im może także chlorowana woda, która często znajduje się w basenach.