Soczewki zamiast okularów – poradnik dla początkujących

Kontaktlinse

Każdy, kto, ma wadę wzroku i musi nosić okulary, wie, że bywa to uciążliwe. Szkła trzeba czyścić (a z jakiegoś dziwnego powodu wciąż są brudne), parują, kiedy wchodzi się do pomieszczenia, a na dworze jest zimno. Poza tym, mają dziwną tendencję do gubienia się. Może warto zdecydować się na soczewki kontaktowe?

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Prawie połowa ludzi żyjących na świecie ma problemy z oczami i wymaga optycznej korekcji wzroku. Najpopularniejszym sposobem na korekcję jest noszenie okularów. Wielość wzorów pozwala wybrać odpowiedni kształt oprawek, ale noszenie okularów bywa niewygodne. Po pierwsze, musimy pamiętać, gdzie je zostawiliśmy, a chyba wszystkie oprawki mają małe nóżki i uciekają przed nami. W okularach trudno uprawiać sport. Ponadto, jeśli świeci słońce, albo chronimy przed nim oczy i słabo widzimy, albo widzimy dobrze (okulary korekcyjne są na nosie), ale światło słoneczne nas oślepia. W tej sytuacji można wybrać soczewki kontaktowe, które również korygują wzrok, a są bardziej wygodne od okularów.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Zanim zdecydujemy się na wymianę soczewek na okulary, musimy zasięgnąć porady okulisty, który określi wadę wzroku i dobierze moc soczewek kontaktowych. Po badaniu okulistycznym lekarz powie nam, jakie soczewki będą najlepsze dla nas. Obecnie najczęściej produkuje się miękkie soczewki, które zbudowane są z określonego materiału i wody, dzięki temu są miękkie i łatwo je założyć. Są najlepsze dla osób rozpoczynających przygodę z noszeniem soczewek. Mogą być hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, dobrze przepuszczają tlen, dzięki czemu można je nosić przez całą dobę. Nawet jeśli nosimy soczewki jednodniowe, wieczorem je zdejmujemy (zwłaszcza, jeśli mamy wrażliwe oczy), ale czasami można w nich spędzić cały dzień i noc (kiedy na przykład jesteśmy na imprezie lub pracujemy), a nawet nosić je 30 dni i nocy bez zdejmowania (soczewki wielodniowe). Ze względów higienicznych najlepiej wybrać soczewki jednodniowe, które zakłada się rano, a zdejmuje i wyrzuca wieczorem. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy ich płukać i przechowywać. Możemy wybrać także soczewki miesięczne, które nosimy przez miesiąc.

Czytaj również  Kolorowe czy zwykłe? Jakie soczewki wybrać do codziennego użytku?

Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Trying on contact lenses

Obecna technologia wykorzystywana przy produkcji soczewek kontaktowych pozwala na to, by nosić je bez przerwy, ale wymaga to ostrożności i uwagi. Nie mogą ich nosić osoby, których oczy nie wydzielają wystarczającej ilości łez oraz te, które są narażone na działanie kurzu, który może osadzać się na soczewkach. Soczewki miesięczne wymagają też większej uwagi, trzeba szybko reagować na swędzenie i pieczenie i zdjąć soczewki kontaktowe, jeśli oko wysyła sygnały, że przeszkadzają. Wtedy trzeba je zdjąć i wypłukać. Lekarze okuliści zalecają, by nosić soczewki jednodniowe lub soczewki miesięczne wielorazowe, czyli takie, które trzeba zdjąć na noc.

Kto nie może nosić soczewek kontaktowych?

Niestety, na soczewki nie mogą zdecydować się osoby, które cierpią na nawracające stany zapalne oka, cukrzycę, nadczynność tarczycy i poważne alergie.

Soczewki kontaktowe, bez względu na to, czy wybierzmy soczewki miesięczne, czy jednodniowe, są one wygodne w użyciu, a jednocześnie bezpieczne dla zdrowia. Ponadto są bardzo wygodne. Możemy więc widzieć dobrze bez potrzeby ciągłego poszukiwania okularów. Czegóż chcieć więcej?