Odpowiedni skład kremu na noc

Dobrze dobrany krem na noc to jedna z podstaw odpowiedniej pielęgnacji cery, niezależnie od wieku i rodzaju skóry. To właśnie krem na noc powinien dostarczać skórze czynników odżywczych oraz ułatwiających jej regenerację, gdyż w nocy skóra ma czas na odpoczynek i przyjęcie odpowiedniej ilości czynnych składników zawartych w kremie.

Dlaczego należy używać kremów na noc?

Wydawać by się mogło, że skoro od samego rana korzystamy z różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych, to wystarczy, aby nasza skóra była piękna i jędrna. Jednak to właśnie w nocy skóra najlepiej chłonie zawarte w kosmetykach substancje aktywne, gdyż zwiększa się jej przepuszczalność. Największe „tempo” proces regeneracji skóry  ma miejsce po północy, to właśnie wtedy zaczynają się uwalniać hormony wzrostu, które sprzyjają odnowie organizmu.

W nocy skóra też intensywniej oddycha, przez co jest lepiej dotleniona, co również ma wpływ na lepsze przyjmowanie składników zawartych w kremach.

Jaki krem na noc wybrać do cery suchej, a jaki do tłustej?

Krem na noc powinien być dostosowany nie tylko do wieku, ale i do rodzaju cery. Dla skóry suchej odpowiednie będą kremy mocno nawilżające i pomagające odbudować płaszcz lipidowy, czyli kremy o nieco „cięższej” konsystencji. Z kolei do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej polecane są lżejsze kremy w formie żelu. Lepiej się wchłaniają i nie pozostawią na skórze tłustego filmu.

Czytaj również  Permen – poradnik dla pacjenta
krem-na-noc-tolpa
Krem na noc (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2,f,t4)

Jaki krem na noc wybrać w zależności od wieku?

Jak to zostało już wspomniane, krem na noc musi być dobrany przede wszystkim do wieku osoby, która z niego korzysta. Niezależnie od wieku, w kremie na noc powinny znaleźć się składniki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli tak zwane witaminy młodości A, E i C, a także flawonoidy. Dodatkowo krem powinien zawierać wapń, selen, cynk, siarkę oraz krzem. Poza tym zależnie od wieku:

krem po 30 roku życia powinien zawierać koenzymy, które znacznie przyśpieszają metabolizm komórek skóry, wpływają na dotlenienie i regenerację naskórka. Wpływają również na przebarwienia skórne – wyrównują koloryt;

kremy po 40 roku życia powinny zawierać między innymi ceramidy, retinol oraz kwasy takie jak kwas linolowy i oleinowy, które wspomagają regenerację komórek i wykazują działanie przeciwzapalne;

kremy po 50 roku życia powinny być bogate w izoflawony sojowe oraz kwasy takie jak kwas foliowy czy glikolowy, które mają wpływ na produkcję kolagenu.

W jaki sposób nakładać krem na noc?

Krem na noc najlepiej nakładać delikatnymi okrężnymi ruchami lub wklepywać opuszkami palców. Warto nakładanie kremu połączyć z delikatnym masażem skóry, co pozwoli składnikom kremu jeszcze lepiej wniknąć w głąb skóry. Masaż najlepiej zacząć od środka twarzy ku jej zewnętrznym częściom. Należy pamiętać, aby wykonywać ruchy, które „wygładzają” zmarszczki mimiczne.

Czytaj również  Blizny – jak się ich pozbyć?

Co lepsze serum czy krem?

Serum to kosmetyk wysoce skoncentrowany, bogaty w składniki odżywcze. Dodatkową jego zaletą jest to, że zazwyczaj bardzo szybko się wchłania i efekty jego działania są widoczne niemal od razu. Trzeba jednak pamiętać, że serum nie zastępuje kremu na noc, a doskonale uzupełnia jego działanie.