Odpowiedni skład kremu na noc

Dobrze dobrany krem na noc to jedna z podstaw odpowiedniej pielęgnacji cery, niezależnie od wieku i rodzaju skóry. To właśnie krem na noc powinien dostarczać skórze czynników odżywczych oraz ułatwiających jej regenerację, gdyż w nocy skóra ma czas na odpoczynek i przyjęcie odpowiedniej ilości czynnych składników zawartych w kremie.

Dlaczego należy używać kremów na noc?

Wydawać by się mogło, że skoro od samego rana korzystamy z różnego rodzaju kosmetyków pielęgnacyjnych, to wystarczy, aby nasza skóra była piękna i jędrna. Jednak to właśnie w nocy skóra najlepiej chłonie zawarte w kosmetykach substancje aktywne, gdyż zwiększa się jej przepuszczalność. Największe „tempo” proces regeneracji skóry  ma miejsce po północy, to właśnie wtedy zaczynają się uwalniać hormony wzrostu, które sprzyjają odnowie organizmu.

W nocy skóra też intensywniej oddycha, przez co jest lepiej dotleniona, co również ma wpływ na lepsze przyjmowanie składników zawartych w kremach.

Jaki krem na noc wybrać do cery suchej, a jaki do tłustej?

Krem na noc powinien być dostosowany nie tylko do wieku, ale i do rodzaju cery. Dla skóry suchej odpowiednie będą kremy mocno nawilżające i pomagające odbudować płaszcz lipidowy, czyli kremy o nieco „cięższej” konsystencji. Z kolei do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej polecane są lżejsze kremy w formie żelu. Lepiej się wchłaniają i nie pozostawią na skórze tłustego filmu.

Czytaj również  Leki przeciwbólowe – co powinny zawierać
krem-na-noc-tolpa
Krem na noc (źródło: http://tolpa.pl/twarz,k2,f,t4)

Jaki krem na noc wybrać w zależności od wieku?

Jak to zostało już wspomniane, krem na noc musi być dobrany przede wszystkim do wieku osoby, która z niego korzysta. Niezależnie od wieku, w kremie na noc powinny znaleźć się składniki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli tak zwane witaminy młodości A, E i C, a także flawonoidy. Dodatkowo krem powinien zawierać wapń, selen, cynk, siarkę oraz krzem. Poza tym zależnie od wieku:

krem po 30 roku życia powinien zawierać koenzymy, które znacznie przyśpieszają metabolizm komórek skóry, wpływają na dotlenienie i regenerację naskórka. Wpływają również na przebarwienia skórne – wyrównują koloryt;

kremy po 40 roku życia powinny zawierać między innymi ceramidy, retinol oraz kwasy takie jak kwas linolowy i oleinowy, które wspomagają regenerację komórek i wykazują działanie przeciwzapalne;

kremy po 50 roku życia powinny być bogate w izoflawony sojowe oraz kwasy takie jak kwas foliowy czy glikolowy, które mają wpływ na produkcję kolagenu.

W jaki sposób nakładać krem na noc?

Krem na noc najlepiej nakładać delikatnymi okrężnymi ruchami lub wklepywać opuszkami palców. Warto nakładanie kremu połączyć z delikatnym masażem skóry, co pozwoli składnikom kremu jeszcze lepiej wniknąć w głąb skóry. Masaż najlepiej zacząć od środka twarzy ku jej zewnętrznym częściom. Należy pamiętać, aby wykonywać ruchy, które „wygładzają” zmarszczki mimiczne.

Czytaj również  Jak bezpiecznie oczyścić organizm?

Co lepsze serum czy krem?

Serum to kosmetyk wysoce skoncentrowany, bogaty w składniki odżywcze. Dodatkową jego zaletą jest to, że zazwyczaj bardzo szybko się wchłania i efekty jego działania są widoczne niemal od razu. Trzeba jednak pamiętać, że serum nie zastępuje kremu na noc, a doskonale uzupełnia jego działanie.