Leki przeciwbólowe – co powinny zawierać

Paracetamol, ibuprofen czy aspirynę można kupić w kiosku, na stacji benzynowej, a nawet przy kasie w supermarkecie. Mimo że są sprzedawane bez recepty, nie wolno ich przyjmować bez ograniczeń. Zanim połkniemy Apap czy inny lek, sprawdźmy, jakie ma składniki i na jaką dolegliwość pomaga. Co zawierają leki przeciwbólowe?

Apap i jego składnik, czyli paracetamol

Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol, który ma także działanie przeciwbólowe. W odróżnieniu od leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nie ma działania przeciwzapalnego. Najpopularniejszy z tej grupy leków jest Apap. Paracetamol stosuje się na bóle mięśni, stawów, kości, zębów, głowy (w tym migrenowe), nerwobóle, bóle miesiączkowe, stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Paracetamol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a po 30-60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Dzięki temu, osoba cierpiąca szybko odczuwa ulgę. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się około 5 godzin, a przeciwgorączkowe – około 7 godzin. Lek jest bardzo łagodny dla żołądka i mogą go przyjmować osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę
i astmę. Lekarze polecają Apap jako łagodny, ale skuteczny lek. Musimy pamiętać, że paracetamol łatwo przedawkować, a wtedy szkodzi wątrobie. Nie wolno go używać dłużej niż 5 dni.

Czytaj również  Jakie kosmetyki wzmacniają odporność?

leki przeciwbólowe

Nie tylko Apap. Leki o działaniu przeciwzapalnym

Nie tylko przeciwbólowo, ale i przeciwzapalnie działa ibuprofen, który jest zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki mogą być w formie tabletek, zawiesiny, czopków lub żeli. Ibuprofen pomaga przy bólach miesiączkowych, głowy i zębów. Ponieważ jest także lekiem przeciwzapalnym, poleca się go w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, po urazach, a także w stanach zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i torebek stawowych. Lek działa przeciwbólowo już po 30 minutach od zażycia, a działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Nie kumuluje się w organizmie, w ciągu 24 godzin jest wydalany z moczem. Przyjmując ibuprofen, trzeba robić to z rozwagą, gdyż przedawkowanie może grozić krwawieniem z przewodu pokarmowego, ale nie ma ryzyka dla wątroby (jak w przypadku paracetamolu, na przykład Apapu).

Kiedy stosuje się aspirynę? Gdy Apap to za mało

Aspiryna powstała z połączenia kwasu acetylosalicylowego i wiązówki błotnej. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a przy długotrwałym stosowaniu, również przeciwzakrzepowe, co oznacza, że hamuje zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia skrzepów. Aspiryna jest zaliczana jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Aspirynę bierzemy często wtedy, gdy okazuje się, że przeciwgorączkowy Apap nie pomaga i trzeba zażyć lek o silniejszym działaniu. Preparat jest skuteczny, gdy cierpimy z powodu gorączki, bólu mięśni i stawów, zębów i głowy. Małe dawki aspiryny stosuje się w zawale serca, chorobie wieńcowej i udarze mózgu. Lek ma wszechstronne działanie i szybko daje poczucie ulgi.

Czytaj również  Korzyści z zakupów przez internet

Kiedy źle się czujemy, wtedy musimy udać się do apteki, powiedzieć, co nas boli, a farmaceuta na pewno pomoże. Na ból i gorączkę z ratunkiem przybędzie Apap, a gdy ból jest bardzo silny, sięgnijmy po ibuprofen.