Leki na receptę przez internet?

Kupowanie online jest coraz popularniejsze. Przyjemnie jest wybierać produkty w zaciszu własnego pokoju, bez niepotrzebnego stresu i kolejek. Coraz częściej korzystamy także z usług najtańszej apteki internetowej, w której leki i dermokosmetyki mają bardzo atrakcyjne ceny. Czy w ten sposób możemy kupić także leki na receptę?

Jak działa najtańsza apteka internetowa?

Apteka internetowa działa nieco inaczej niż zwykły sklep w sieci. Wysyłkową sprzedaż leków zamawianych przez internet mogą prowadzić tylko apteki i punkty apteczne posiadające zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej. Zazwyczaj są to zatem tradycyjne apteki, które zdecydowały się również na działalność w internecie. Często zamówiony towar można odebrać w siedzibie apteki. Leki w takiej aptece są tańsze, gdyż apteka ma duży obrót, czyli dużo sprzedaje. Zamawiając w hurtowni więcej towaru, otrzymuje duży rabat, więc może obniżać ceny. Na działalność w internecie decydują się duże apteki, gdyż w takiej placówce musi być wydzielone miejsce, w którym przygotowuje się wysyłki. Za sprzedaż wysyłkową w najtańszej aptece internetowej odpowiedzialna jest osoba z uprawnieniami farmaceuty lub technika farmaceutycznego. Pracownik zajmujący się wysyłaniem produktu musi oznaczyć danymi apteki opakowanie zewnętrzne leku, a każde zamówienie podlega elektronicznej ewidencji.Apteka internetowa 2

Co kupimy w najtańszej aptece internetowej?

Apteka internetowa może prowadzić wysyłkową jedynie leków OTC (bez recepty). Nie ma żadnych ograniczeń w przypadku wysyłkowej sprzedaży całego asortymentu, a więc suplementów diety, wyrobów medycznych, kosmetyków czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego. W aptece online również kupimy lek na receptę, ale musimy go odebrać osobiście, okazując receptę. Sprzedaż leków wydawanych na receptę to temat kontrowersyjny. Przedstawiciele aptek internetowych chcieliby sprzedawać leki na receptę, ale przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że stanowiłoby to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Kilka lat temu lek na receptę można było kupić w najtańszej aptece internetowej, a recepty po prostu się do niej przysyłało. Od pewnego czasu jedynym sposobem na zakup leków na receptę w aptece internetowej jest osobisty odbiór zamówienia. Zwolennicy aptek tradycyjnych twierdzą, że farmaceuta może doradzić lub zaproponować tańszy zamiennik, czego na pewno nie uda się załatwić w aptece online.

Czytaj również  Wakacje z soczewkami – jakie soczewki wybrać

Zakupy online to bardzo wygodny sposób nabywania towarów, a wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by być zadowolonym z zakupów. W najtańszej aptece internetowej również kupimy lek na receptę, ale będziemy musieli odebrać go osobiście w siedzibie apteki.