Jakie właściwości posiada sól do kąpieli?

Sól jest tak popularna w kosmetyce, głównie dzięki zawartości wielu substancji mineralnych, które pozytywnie wpływają na stan skóry. Oprócz tego kąpiel w wodzie z dodatkiem soli jest przyjemna, relaksująca i odprężająca.

Sól do kąpieli – jakie są jej właściwości?

Woda z dodatkiem soli do kąpieli pozwoli na rozluźnienie mięśni, oczyszczenie porów oraz pomaga składnikom odżywczym na wniknięcie w głębsze warstwy skóry. Ponadto sól do kąpieli posiada właściwości pozwalające na łagodzenie bólu mięśni oraz stawów i kości. Oprócz tego jest to świetny sposób na łagodzenie stanów zapalnych oraz odbudowę naskórka, gdyż sól do kąpieli reguluje proces rogowacenia. Sól do kąpieli ma tak wiele właściwości, gdyż zawiera w swoim składzie pierwiastki takie jak: sód, potas, żelazo, brom, wapń i cynk, które mają dobroczynne działanie na ludzki organizm.
Warto także zauważyć, że sól do kąpieli jest sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Pojawianie się pomarańczowej skórki jest bowiem związane ze złym przepływem limfy oraz zaburzeniami hormonalnymi. Sól przyspiesza krążenie i likwiduje zastoje w limfie, dlatego też jest tak popularna do walki z cellulitem.

Czym kierować się przy wyborze soli do kąpieli?

Biorąc pod uwagę to, by kąpiel była relaksująca i odprężająca warto wybrać sól do kąpieli o zapachu, który wprawia zmysły w zachwyt. Jest to oczywiście doznanie bardzo indywidualne, dlatego też zapach soli należy wybierać zgodnie ze swoimi preferencjami. Teoretycznie zapachy cytrusowe, jak: mandarynka, pomarańcza, czy limonka działają na ludzki organizm pobudzająco. Natomiast działanie rozluźniające i wyciszające mają zapachy kwiatowe i herbaciane.
Oprócz zapachu warto zwrócić uwagę na pochodzenie soli do kąpieli. W zależności bowiem od pochodzenia będzie miała ona inną zawartość pierwiastków oraz makroelementów. Pomocne w pielęgnacji skóry są tylko sole dobrej jakości, które zawierają dużo pierwiastków w swoim składzie. Często dla lepszego efektu producenci dodają jeszcze do swoich produktów olejki eteryczne lub płatki kwiatów.

Czytaj również  Przyczyny bólu kręgosłupa

Należy wyróżnić kilka rodzajów soli do kąpieli w zależności od jej pochodzenia:

  • Zabłocka sól do kąpieli – cechuje się wysokim stężeniem jodu, dlatego też jest szczególnie polecana do inhalacji, by oczyścić drogi oddechowe. Ponadto działa wirusobójczo i zwalcza stany zapalne skóry. Sól Zabłocka nie powinna być jednak stosowana u osób z nadczynnością tarczycy oraz chorujących na choroby nowotworowe, gdyż zawiera dużo jodu.
  • Bocheńska sól do kąpieli – sól tego pochodzenia jest bardzo bogata w jod i brom. Dzięki temu kąpiele pomagają przynieść ulgę i poprawiają samopoczucie. Udowodniono również, że jej składniki pozwalają łagodzić ból w reumatyzmie. Inhalacje i kąpiele z dodatkiem tej soli pozwalają z powodzeniem działać przeciwzapalnie oraz odkażająco. Sól Bocheńska jest szczególnie polecana w problemach z łuszczycą, wypryskami lub atopowym zapaleniem skóry.
  • Sól z Morza Martwego – inaczej sól himalajska, która w swoim składzie zawiera aż 84 różne substancje mineralne. Dzięki temu działanie na ludzki organizm ma naprawdę duże spectrum. Przede wszystkim sól z Morza Martwego niweluje stany zapalne oraz działa antyseptycznie. Jest to szczególnie polecany rodzaj soli do walki z cellulitem, gdyż przyspiesza przepływ limfy i pomaga w redukcji skórki pomarańczowej.

Sól do kąpieli jest niezwykle dobroczynnym dodatkiem, który ma szerokie, pozytywne działanie na ludzki organizm. Warto dodawać ją do kąpieli, by cieszyć się piękną i zdrową skórą oraz lepszym samopoczuciem.

Czytaj również  Sposoby na upalne dni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *