Jak zwalczyć cellulit?

Cellulit, czyli pomarańczowa skórka to przypadłość typowo kobieca – ma go ponad 2/3 kobiet i zaledwie 3% mężczyzn. Na powstanie cellulitu ma wpływ wiele czynników. Są to zarówno zaburzenia hormonalne, jak i stres czy problemy naczyniowe. Poza tym występowanie pomarańczowej skórki jest generowane genetycznie, dlatego problem ten mają zwykle wszystkie kobiety w rodzinie. Co ciekawe, istnieją aż dwa typy cellulitu:

  • włóknisty – skóra jest stwardniała, cellulit jest bolesny przy dotknięciu i twardy, przez co trudno jest uszczypnąć skórę,
  • tłuszczowy – pofałdowany i miękki, najczęstszy u osób otyłych.

Bez względu na typ pomarańczowej skórki zawsze trzeba działać kompleksowo i stosować wszystkie możliwe sposoby, aby się go pozbyć.

Sposoby na cellulit

Jakie są domowe sposoby na cellulit?

Domowe sposoby na cellulit są tanie i bezpieczne, a przy tym często przynoszą oczekiwane efekty. Przede wszystkim warto raz w tygodniu wykonywać peeling z soli kuchennej zmieszanej z odrobiną oliwy. Oliwa nawilża skórę, natomiast sól usuwa martwy naskórek. Innym sposobem jest nacieranie ciało sokiem z cytryny i owijanie go folią. Dzięki temu, że pod folia wytwarza się wyższa temperatura, składniki odżywcze docierają do głębokich warstw skóry i znakomicie ją odżywiają. Zamiast peelingu z soli można też wykonywać nieco droższy peeling ze zmielonej kawy. Zawarta w niej kofeina wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, a zmielone drobinki wygładzają skórę. Kolejnym domowym sposobem na cellulit jest polewanie zmian zimną wodą. Następnie trzeba wykonać naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą, trwający kilkanaście sekund. Taki zabieg należy powtórzyć przynajmniej 6 lub 7 razy. Rewelacyjnym sposobem na pozbycie się cellulitu jest masaż szorstką rękawicą. Należy go rozpocząć od kostek, a następnie kolistymi ruchami przesuwać się w górę, masując łydki, uda i pośladki, aż do brzucha. Kolejny etap masażu wykonywany jest samymi dłońmi, którymi należy wykonywając pociągłe ruchy z dołu na górę. Ostatnia czynność to delikatne szczypanie, dzięki któremu usprawnia się krążenie. Cały masaż trwa około pół godziny.

Czytaj również  Odpowiedni skład kremu na noc

Jaka dieta na cellulit jest skuteczna?

Dieta na cellulit jest bardzo ważna, ponieważ pozwala skutecznie pozbyć się tego uciążliwego defektu kosmetycznego. Przede wszystkim trzeba postawić na zdrowe odżywianie i ograniczyć liczbę kalorii. W jadłospisie powinno znaleźć się miejsce na picie zielonej i czerwonej herbaty, a także wody – trzeba wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie. Poza tym warto stosować preparaty z guaraną. Na pewno trzeba znacząco ograniczyć kawę, sól i alkohol, a zamiast potraw smażonych spożywać gotowane.

Czy istnieją ćwiczenia na cellulit?

Generalnie nie istnieją żadne specjalne ćwiczenia na cellulit, ponieważ na przypadłość tą pomaga każda aktywność fizyczna. Doskonale sprawdzają się codzienne spacery, jazda na rowerze, a także pływanie. Warto również wykonywać ćwiczenia w domu, np. jeśli cellulit znajduje się na udach, to ćwiczenia powinny skupiać się właśnie na tej części ciała. Odpowiedni zestaw ćwiczeń można ułożyć samodzielnie – ważne jest to, aby ćwiczyć regularnie.