Jak dieta wpływa na rozstępy?

Odpowiedni sposób odżywiania ma wpływ na stan naszego zdrowia. Dostarczenie witamin oraz minerałów pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przekłada się to również na wygląd zewnętrzny, a szczególnie widać to po kondycji włosów, paznokci czy skóry.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to rodzaj nieestetycznych zmian skórnych. Do ich powstawania może dochodzić na skutek nagłych zmian wagi. Jest to również częsty problem, z którym borykają się młode matki. Dochodzi do mikropęknięć skóry. Wraz z upływem czasu zmiany się pogłębiają. Ich charakterystyczna wrzecionowata forma poszerza się oraz wydłuża. Początkowo biały kolor staje się coraz bardziej wyrazisty i z czasem ujemnie rzutuje na estetykę skóry. Drugim częstym problemem, z którym boryka się skóra, jest cellulit. Zamiennie jest on nazywany skórką pomarańczową. Jej mianem określamy nierówności, zgrubienia, a często nawet bruzdy występujące na skórze. Jest to jeden z najczęstszych problemów kobiet- zarówno dojrzałych, jak i nastolatek. Prowadzi on do obniżenia własnej samooceny. Powoduje również wstyd przed eksponowaniem własnego ciała, szczególnie w kostiumie kąpielowym.

Jak przeciwdziałać powstawaniu cellulitu i rozstępów?

Przyczyn powstawania nieestetycznych zmian skórnych jest wiele. Jedną z nich są niewątpliwie uwarunkowania genetycznie, a także struktura konkretnej skóry. Istotną rolę odgrywa również tryb życia. Zachodzi również silna zależność pomiędzy pojęciami dieta a cellulit. Częste sięganie po fast foody oraz smażone potrawy są sprzymierzeńcami skórki pomarańczowej. Do jej powstawania przyczynia się również brak ruchu oraz palenie papierosów. Działanie nikotyny polega na zwężaniu naczyń krwionośnych, co ogranicza prawidłowy dopływ tlenu i utrudnia spalanie tłuszczu.

Czytaj również  Popularne rodzaje pieczywa. Które wybrać?

Walki z cellulitem nie ułatwia noszenie zbyt obcisłych ubrań, które przyczyniają się do rozwoju pofałdowań skóry. Rozwój cellulitu jest również przyczyną siedzącego trybu życia, dlatego zaleca się utrzymanie przynajmniej umiarkowanej aktywności fizycznej. Powinno się na nią przeznaczyć minimum 30 minut dziennie.

Dieta a cellulit – jakie produkty powinny znaleźć się w diecie?

Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu w walce z cellulitem. Jeśli uwarunkowania genetyczne są silne to należy podjąć dodatkowe działania. Natomiast odpowiednia dieta pozwala znacznie zmniejszyć zmiany skórne. Dieta a cellulit, czyli, po jakie produkty powinniśmy codziennie sięgać? Istotne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, ponieważ są one prawdziwą skarbnicą witamin.

Ponadto należy zadbać o obecność dużej ilości błonnika w diecie. Jego doskonałym źródłem jest chleb pełnoziarnisty, a także razowe makarony i brązowy ryż. W diecie antycellulitowej nie należy ignorować produktów zawierających duże ilości mikroelementów, jakimi są na przykład kiełki oraz orzechy. Podstawą zdrowej diety jest również spożywanie dużej ilości wody. Jej ilość powinna wynosić minimum 1,5 litra dziennie. Istotny jest również sposób przyrządzania potraw. Lepiej zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania i pieczenia. Produkty zawierające dużą ilość tłuszczu są wrogiem zdrowej diety.