Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to nie tylko doskonały sposób na poprawienie wzroku, to również komfort i wygodna. Jednak, aby w pełni spełniały swoje funkcje trzeba o nie odpowiednio dbać. Codzienne pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna, gdyż zachowa ich odpowiednią elastyczność, nawilżenie i sprawi, że przez cały czas użytkowania będą zapewniały doskonałą jakość widzenia.

Jak nosić szkła kontaktowe?

Szkła kontaktowe należy nosić ściśle według zaleceń producenta. Nie należy nosić ich dłużej niż to zaleca producent. Szkła do noszenia ciągłego nie wymagają wyjmowania na noc, co jest dla wielu osób dużą zaletą. Szczególnie tych, które mogą zapominać o codziennej pielęgnacji szkieł dziennych.

Czyszczenie szkieł jest bardzo ważne, gdyż każdego dnia osadzają się na nich cząstki białka, tłuszcze, resztki makijażu i różnego rodzaju drobnoustroje. Te czynniki mogą powodować podrażnienie oczu, a nawet infekcje. Dlatego też istotne jest, aby szkła nakładać czystymi, suchymi rękami, przed wykonaniem makijażu czy użyciem środków do stylizacji włosów (lakierów utrwalających fryzurę). Za każdym razem, gdy nakłada się szkła na oczy trzeba skontrolować ich jakość – czy nie ma na nich jakiś uszkodzeń, które mogą obniżyć jakość produktu. Soczewki należy nakładać również na dobrą stronę, gdy przez przypadek się wywiną trzeba prawidłowo je ułożyć.

Czytaj również  Soczewki zamiast okularów – poradnik dla początkujących

Czym czyścić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są bardzo delikatne. Dlatego do ich czyszczenia należy używać specjalistycznych płynów rekomendowanych przez producentów. Najczęściej polecane są płyny oksydacyjne. Służą one do płukania oraz przechowywania szkieł kontaktowych. Jeśli zdecydujemy się na taki płyn musimy pamiętać, aby do przechowywania soczewek używać odpowiednich pojemników, które pozwolą na rozkład zawartego w płynie wodoru na wodę i tlen. Płyny te polecane są szczególnie do czyszczenia soczewek noszonych przez alergików, gdyż nie zawierają w sobie żadnych konserwantów i innych substancji, które mogą uczulać. Moją je stosować również osoby cierpiące na zespół suchego oka. Producenci coraz częściej do płynów do soczewek dodają również substancje nawilżające i minimalizujące ryzyko podrażnienia oka (np. panthenol). Podobnie jak soczewki, również i płyny do ich czyszczenia mają określony termin przydatności do użycia. Po upływie tego czasu nie należy stosować płynu.

Przed zastosowaniem płynu trzeba zapoznać się dokładnie z jego ulotką i sprawdzić czy nadaje się do pielęgnacji szkieł. Płyn dobiera się pod względem materiału, z jakiego wykonane są soczewki oraz tego czy są to soczewki miękkie czy twarde.

W czym przechowywać soczewki kontaktowe?

Do przechowywania soczewek kontaktowych trzeba używać specjalistycznych pojemniczków. W czasie użytkowania szkieł trzeba dbać również o pojemniczki – należy je czyścić i kontrolować czy nie uległy zniszczeniu. Płyn w pojemniczku należy wymieniać za każdym razem, gdy wkłada się do niego soczewki po wyjęciu z oka. Pojemniczki powinny być wymieniane co najmniej raz w miesiącu. Obecnie wielu producentów płynów do soczewek oferuje zestawy razem z pojemniczkami. Taki wybór jest dobry, gdyż mamy gwarancję, że zakupiony pojemniczek będzie odpowiedni do używanego płynu.

Czytaj również  Kolorowe czy zwykłe? Jakie soczewki wybrać do codziennego użytku?