Fluor – czy jest potrzebny w paście do zębów?

Większość dostępnych w sklepach past do zębów zawiera fluorek sodu. Klientów od zawsze przekonywano, że dobra i skuteczna pasta do zębów bez fluoru nie może się obejść. Czy faktycznie tak jest? Czy w środku do czyszczenie zębów musi być ten środek, by higiena jamy ustnej była skuteczna?

Jak działa fluor? Czy pasta do zębów bez fluoru jest skuteczna?

Fluor jest dopuszczalny do stosowania w pastach do zębów, ale tylko w ograniczonym stężeniu. Na każdej paście do zębów, w której jest ten składnik musi być informacja o treści: „zawiera fluorek sodu”, która przybiera formę ostrzeżenia, a nie wykazania zalet produktu. Pasta do zębów dla dzieci do trzeciego roku życia nie powinna w ogóle zawierać fluoru ze względu możliwość jego przedawkowania przy połknięciu pasty. Czy oznacza to, że fluor jest szkodliwy, a pasta do zębów bez fluoru też jest skuteczna? W środkach do mycia do zębów fluoru jest tak mało, że ma pozytywne działanie, czyli wzmacnia szkliwo. Jego nadmiar jest natomiast bardzo szkodliwy, gdyż wywołuje fluorozę, groźną chorobę powodującą kruchość szkliwa. Różnica pomiędzy małą a dużą ilością fluoru jest niewielka. Fluor jest dodawany do wody w kranie, występuje w pożywieniu, jest także produktem ubocznym przemysłu chemicznego.f

Czytaj również  Chirurgia laserowa Wrocław. Pożegnaj okulary na dobre

Jak zrobić pastę do zębów bez fluoru?

Naukowcy spierają się, czy fluor faktycznie jest niezbędny w profilaktyce przeciwpróchniczej. Wielu z nich uważa, że próchnica nie jest chorobą związaną z niedoborem fluoru i brakuje jednoznacznych dowodów na korzystne działanie tego składnika. Można używać pasty do zębów bez fluoru, a wystarczy zadbać o właściwą dietę. Bardzo szkodliwe są słodkie napoje, soki owocowe, cukier i białe pieczywo. Lepiej więc zadbać o właściwą dietę zamiast bezgranicznie wierzyć, że pasta do zębów z fluorem uchroni nas przed niemiłą wizytą u dentysty. Można więc dbać o zęby korzystając z pasty do zębów bez fluoru, a raz na jakiś czas wybierać pastę z fluorem. Możemy też sami zrobić pastę do zębów bez żadnych kontrowersyjnych składników. Starym wypróbowanym sposobem na białe zęby jest ich szczotkowanie z użyciem sody oczyszczonej. Soda może zbyt brutalna dla delikatnego szkliwa, więc warto zmieszać ją z olejem kokosowym. Do tej mieszanki dodajemy kilka kropli olejku eterycznego (eukaliptusowego lub grejpfrutowego) i mamy gotową pastę do zębów. Można też zmieszać sodę oczyszczoną z solą morską (jedna łyżeczka sody i pół łyżeczki drobno zmielonej soli morskiej) i dodać kilka kropli wody oraz olejku eterycznego (miętowego lub cytrynowego). Higiena zębów jest bardzo ważna, a o szczotkowaniu zębów nie można zapomnieć. Możemy używać pasty do zębów bez fluoru. Najistotniejsze jest regularne mycie i płukanie zębów. Dbajmy o zęby, by długo wyglądały pięknie.

Czytaj również  Odpowiedni skład kremu na noc