Dieta bogata w cytrusy – dbaj o zdrowie

Coraz bardziej popularny tryb bycia fit sprawia, że co chwila powstają nowe diety cud, które zazwyczaj mają jeden cel – schudnąć. By jednak nie zginąć w tym napływie informacji, warto jest poznać podstawy każdej diety, a więc owoce, a w szczególności cytrusy, ponieważ mają one wyjątkowe właściwości.

Jakie właściwości mają cytrusy?

Do kategorii cytrusów zaliczamy takie owoce jak: cytryny, pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, limonki, pomelo, papaja czy ananas. Cytrusy, chociaż są owocami, wykazują nieco inne właściwości, niż tradycyjne owoce. Największa różnica polega na tym, iż cytrusy, chociaż zawierają fruktozę, są one bardziej rekomendowane do codziennego spożycia i posiadają obniżony indeks glikemiczny. Ponadto mogą je spożywać w większych ilościach nawet diabetycy.

Cytrusy są polecane osobom, które pragną zachować szczupłą sylwetkę lub chcą zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów. Jak inne owoce zawierają mało kalorii, jednak dodatkową ich cechą jest wysoka zawartość błonnika, który ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania. Daje on poczucie sytości, nawet przy niewielkich ilościach, jak również wspomaga proces trawienia, usprawniając perystaltykę jelit. Działa podobnie do miotełki, która usuwa wszelkiego rodzaju zaległości w jelitach, co również przyczynia się do wydalania toksyn z organizmu.

Czytaj również  Chirurgia laserowa Wrocław. Pożegnaj okulary na dobre

Wysokie stężenie witaminy C w cytrusach może stanowić dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Z kolei zawarta w nich witamina A zapobiega powstawaniu nowotworom, podwyższonemu ciśnieniu czy zapobiega rozwojowi problemów związanych z wysokim cholesterolem. Ponadto cytrusy bogate są w potas, magnez, beta-karoten, sód, żelazo oraz witaminę B i E.

Jak urozmaicić dietę w cytrusy?

Istnieje kilka sposobów, by dołączyć do swojego menu cytrusy. Może to być np. specjalna dieta, która trwają nie dłużej, niż kilka dni. Jej celem jest przede wszystkim usunięcie z organizmu toksyn. Polega ona na spożywaniu jedynie cytrusów, w różnej formie. Opiera się głównie na sałatkach z tych owoców oraz świeżo wyciśniętych sokach. Tutaj niezbędne mogą się okazać wyciskarki do cytrusów. Sprawdzą się zarówno ręczne przyrządy, niewielkich rozmiarów, jak i wyciskarki, które są wolno stającym sprzętem. Cytrusy są bogate w soki, dlatego do pozyskiwania z nich soku nie jest wymagany wysoko zaawansowany sprzęt. W pełni wystarczalna może się okazać „praska” do cytrusów, którą obsługuje się ręcznie.

Inną formą włączenia cytrusów do diety będzie zastępowanie nimi jakiegoś posiłku. Dobrym przykładem będzie np. podwieczorek lub drugie śniadanie. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie kupno wyciskarki do cytrusów i przyrządzanie świeżych soków. To idealny przykład zdrowych i pysznych śniadań. Ponadto poprzez soki można spożyć więcej owoców, niż gdyby miało to nastąpić poprzez spożywanie ich w stanie surowym.

Czytaj również  Wpływ na organizm warzyw i owoców

Warto jest spożywać duże ilości cytrusów, ponieważ są one nie tylko wskazane dla naszego zdrowia, ale również mogą wspomóc niektóre z procesów np. chudnięcie, czy zapobiegać powstawaniu chorób. Zakup wyciskarki do cytrusów może okazać się decyzją zmieniającą całkowicie tryb życia.