Czym są probiotyki i prebiotyki?

Mówi się, że odporność organizmu rodzi się w jego jelitach. To właśnie tam bytują tak zwane dobre bakterie, które potrzebne są nam do tego, aby radzić sobie z różnego rodzaju infekcjami. Mają one również ogromny wpływ między innymi na stan psychiczny organizmu. Prowadzone są między innymi badania, które dowodzą, że zachwianie równowagi mikroflory w jelitach może mieć jakiś wpływ na pojawienie się depresji. Jak dbać o zdrowie i wspierać swoje dobre bakterie? Należy regularnie przyjmować probiotyki oraz prebiotyki. Chociaż nazwa jest podobna, to dwie zupełnie różne sprawy. Trochę więcej o tym poniżej.

Kiedy przyjmować probiotyki?

Probiotyki można kupić w aptece. Te produkty są polecane między innymi wtedy, gdy jest się w trakcie kuracji antybiotykami. Dlaczego? Ponieważ tak naprawdę to substancje zawierające kolonie dobrych bakterii, które po spożyciu żyją w naszym układzie pokarmowym i przyczyniają się do tego, że flora naruszona przez antybiotyki zostaje odbudowana.

Dlaczego probiotyki tak różnią się, jeżeli chodzi o ich ceny? Wszystko zależy od tego, jakie bakterie są w ich składzie. Niektóre kolonie są wyjątkowo dobrze przebadane. Oznacza to, że rzeczywiście udowodniono, że mają one wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. W przypadku wielu produktów takich badań jednak nie dokonano lub były one robione na małą skalę. Im lepiej zbadany produkt i udowodnione jego działanie, tym wyższa cena.

Czytaj również  Wpływ na organizm warzyw i owoców

Czy probiotyki należy przyjmować przez cały czas? Lekarze mają tutaj odmienne zdanie. Niektórzy uważają, że tak. Inni zalecają przyjmowanie probiotyków w trakcie kuracji antybiotykami, a także tuż po niej. Poza tym warto pamiętać o tym, że sporo dobrych bakterii znajduje się w produktach, takich jak na przykład kefir albo kwaśne mleko. To takie naturalne probiotyki, które warto na bieżąco mieć w swojej diecie.

Czym są prebiotyki?

Czym są natomiast tajemnicze probiotyki? To żywność funkcjonalna, w skład której wchodzi na przykład błonnik, który nie jest ustawiony w naszym układzie pokarmowym. Dlatego jest on transportowany dalej, Dokładnie do jelita grubego. Można powiedzieć, że probiotyki to taki pokarm dla naszych dobrych bakterii. Żyje im się w naszym układzie pokarmowym dużo lepiej, jeżeli dostarczamy im właśnie dużo błonnika. Jeśli ktoś w swojej diecie ma sporo warzyw i owoców, a także kasze , to może zrezygnować z prebiotyków z apteki lub drogerii.

Dlaczego warto wprowadzić je do swojej diety? Przyczyniają się one do tego, że na bieżąco z jelita grubego są wymiatanie złogi, dlatego też człowiek ma poczucie lekkości w brzuchu. Poza tym zapewniają one większą sytość po posiłku, dzięki temu zjada się mniejsze porcje. Wszystko to może prowadzić do zrzucenia zbędnych kilogramów. Oczywiście potrzebny jest też ruch i generalnie zdrowa dieta. Mimo wszystko probiotyki to coś nowego, co warto wprowadzić jako element urozmaicający, tak by dieta była jeszcze zdrowsza. Zobacz prebiotyki na https://gemini.pl/sema-lab-probiotyk-prebiotyk-synbiotyk-20-kapsulek-dojelitowych-0077447.

Czytaj również  Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka manualna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *