Czym jest staw skroniowo – żuchwowy i jakie pełni funkcje?

W stomatologii rehabilitacja jest związana z dysfunkcjami, które pojawiają się w obrębie układu żucia. Rehabilitacja w stomatologii jest dziedziną, której podejmuje się mała liczba specjalistów, a co raz więcej osób skarży się na problemy stawu skroniowo – żuchwowego.

Staw ten jest połączeniem ruchomym między czaszką, a żuchwą. Dzięki niemu bez problemu możemy poruszać żuchwą, a co za tym idzie również i mówić. Czasami jednak zdarza się tak, że dochodzi do dysfunkcji tego układu, ponieważ jest on jednym z najczęściej używanych. Dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego oznacza, że jedna, dolna szczęka nie znajduje się równolegle z górną. Wszelkie nieprawidłowości w stawach skroniowo – żuchwowych wpływają nie tylko na naszą postawę, ale również na stan innych stawów oraz tkanek miękkich.

Jak zbudowany jest staw skokowo – żuchwowy?

Staw ten składa się mięśni, więzadeł, zębów oraz tworzących staw kości skroniowej i żuchwy. Staw skokowo – żuchwowy łączy ze sobą żuchwę z kością skroniową. Pomiędzy powierzchniami stawowymi znajduje się krążek stawowy, który jest zbudowany m.in. z tkanki łącznej włóknistej. Krążek stawowy odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ zmniejsza siłę tarcia i wpływa na redukcję obciążeń, które powstają podczas ruchu. Warto wiedzieć, że za odpowiednią funkcję stawu odpowiadają więzadła oraz mięśnie.

Czytaj również  Testy wodorowe – na czym polegają i jak się przygotować?

Dysfunkcje narządu żucia

Są problemami związanymi z nieodpowiednią pracą m.in. mięśni narządu żucia. Jeśli staw funkcjonuje prawidłowo to krążek stawowy znajduje się między wgłębieniem kości skroniowej, a głową żuchwy. W chwili kiedy dochodzi do przemieszczenia się krążka stawowego w przód, głowa żuchwy przemieszcza się za bardzo w tył, co powoduje uciskanie nerwów oraz naczyń krwionośnych. Ucisk ten jest przewlekły i doprowadza do bólu, natomiast przemieszczenie się krążka prowadzi do rozwoju zmian zwyrodnieniowo – zniekształcających.

Rehabilitacja stomatologiczna https://reha-kfz.pl/uslugi/rehabilitacja-stomatologiczna/

Jak rozpoznać u siebie dysfunkcje stawu skokowo – żuchwowego?

Wszystkie osoby, które zaobserwują u siebie niżej wymienione objawy powinny skonsultować je ze specjalistą.
– bóle mięśni karku i głowy
– zawroty głowy
– zaleganie woskowiny w uszach
– odsłonięcie szyjek zębowych
– bóle zębów
– ograniczona ruchomość żuchwy
– trzeszczenie podczas otwierania ust
– zaburzenia słuchu

Jak leczy się zaburzenia stawów skroniowo – żuchwowych?

Leczenie polega na znalezieniu i leczeniu przyczyny, można to osiągnąć dzięki pracy na wszystkich systemach naszego ciała. Wszelki dobór technik leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta. Na funkcjonowanie tego stawu wpływają rożne elementy, dlatego leczenie wymaga pracy praktycznie całego zespołu rehabilitacyjnego w skład, którego wchodzą m.in. ortodonta, osteopata czy stomatolog. Warto wiedzieć, że przed przystąpieniem do leczenia należy najpierw zadbać o wyleczenie jamy ustnej. Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje:
– regulację toru ruchu żuchwy
– redukcję bólu
– poprawę koordynacji mięśniowo – nerwowej
– regulację toru ruchu żuchwy.

Czytaj również  Odpowiedni skład kremu na noc

Pamiętajmy, aby w przypadku dysfunkcji stawu skroniowo – żuchwowego wybrać się tylko do sprawdzonych specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *