Czy soczewki kontaktowe mogą szkodzić?

Czy soczewki kontaktowe mogą szkodzić?

Soczewki kontaktowe to produkt, który bez wątpienia ułatwia życia. W przeciwieństwie do okularów można je swobodnie nosić podczas uprawiania sportów. Ponadto nie zsuwają się one z nosa i nie zaparowują. Najważniejsze jest jednak to, że są po prostu wygodne i zapewniają nieograniczone pole widzenia, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla kierowców. Nie bez znaczenia jest też aspekt estetyczny oraz to, że umożliwiają noszenie modnych okularów przeciwsłonecznych. Jednak pomimo tych wielu zalet dość często można usłyszeć pytanie – czy soczewki kontaktowe mogą szkodzić?

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Choć wydawać by się mogło, że nowoczesne soczewki kontaktowe nie mogą szkodzić, to jednak okazuje się, że nie każdy może ich używać. Dlaczego? Otóż soczewki są materiałem medycznym, który w kontakcie z tkankami oka może przyczyniać się do różnego rodzaju powikłań zarówno mechanicznych, jak i bakteryjnych, czy fizjologicznych. Najczęstszymi przyczynami taki problemów są urazy mechaniczne i zakażenia, ale powodem kłopotów zdrowotnych może być również niedotlenienie.

Z tych właśnie względów nie każda osoba może używać soczewek kontaktowych. Przeciwwskazaniem jest m.in. długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, a także patologiczne zmiany w rogówce, czy chociażby otyłość. Z badań naukowych wynika, że soczewki może bez problemu nosić 70% pacjentów, z czego wynika, iż 30% nie powinno ich w ogóle używać.

Czytaj również  Wakacje z soczewkami – jakie soczewki wybrać

Jak bezpiecznie używać soczewek?

Decyzję o tym, czy pacjent może nosić soczewki kontaktowe powinien podjąć lekarz. Konieczne jest nie tylko dokładne określenie wady wzroku, którą trzeba skorygować, ale również rodzaju materiału, z którego wykonana będzie soczewka, a nawet modułu elastyczności. Niemniej ważne jest to, jak soczewka będzie oddziaływać na oko i w jaki sposób będzie pielęgnowana. Lekarz powinien nie tylko zbadać oczy, ale też zajrzeć pod powiekę – to bardzo istotne, ponieważ pozwala stwierdzić np., kształt rogówki. W przypadku rogówek bardzo płaskich konieczny jest dobór innych soczewek niż standardowe. Inne kontakty potrzebne są także dla osób mających astygmatyzm. Jak więc widać bezpieczeństwo stosowania soczewek w dużej mierze zależy od ich prawidłowego doboru przez lekarza.

Oczywiście wybór dobrych soczewek to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest ich odpowiednie stosowanie, zgodne z wybranym schematem, np. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, czy roczne. Nie można nosić soczewek dłużej, niż jest to wskazane, ponieważ może to doprowadzić do wrastania naczyń w rogówkę oraz do wielu innych problemów zdrowotnych. Trzeba też pamiętać o ich pielęgnacji i stosowaniu odpowiednich płynów.

Bardzo ważną kwestią, o której wielu osobom zdarza się zapominać jest wyjmowanie soczewek przed snem. Można ich używać wyłącznie wtedy, gdy oko jest otwarte, w przeciwnym razie oczy przestają wydzielać łzy i pojawia się duży problem.

Czytaj również  Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Czy soczewki zwiększają ryzyko jaskry i innych chorób oka?

Dość często można usłyszeć opinie, że soczewki zwiększają ryzyko jaskr. Okazuje się, że nie jest to prawdą, ponieważ choroba ta jest determinowana genetycznie. Nieprawdą jest także stwierdzenie, że soczewki podwyższają ciśnienie w gałkach. Jednak, w przypadku nieprawidłowego użytkowania mogą przyczynić się do powstania zapalenia spojówek, czy powiek. Na pewno nie są natomiast przyczyną alergii, choć uczulenia mogą powodować płyny do ich pielęgnacji.