Co przyspiesza, a co spowalnia metabolizm?
Szybki metabolizm to klucz do szczupłej sylwetki, więc jeśli chcemy wyglądać zgrabnie, musimy zadbać o to, by nasz organizm dobrze pracował. Metabolizm to wszystkie reakcje, które mają na celu wykorzystanie energii i składników odżywczych z pożywienia. Każdy ma swoje naturalne tempo metabolizmu, ale można go przyspieszyć, choćby przyjmując morwę białą i inne preparaty.
Co przyspiesza metabolizm? Dużo ruchu i morwa biała
Metabolizm obejmuje wszystkie mechanizmy i procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Metabolizm ma na celu pozyskanie, wykorzystanie i zmagazynowanie energii z pożywienia. Rolą metabolizmu jest rozłożenie składników odżywczych na elementy budulcowe z wydzielaniem energii. Następnie są one wykorzystywane do tworzenia się makroczęsteczek i procesów życiowych. Metabolizm dzielimy na anabolizm i katabolizm. Metabolizm może spowolnić, czego przyczyną najczęściej jest mała zawartość kalorii w diecie. Gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości kalorii, metabolizm zaczyna spowalniać, dzięki czemu zużywa mniej kalorii. Ponadto na spowolnienie metabolizmu wpływa brak snu i stres. Brak snu sprawia, że jesteśmy mniej wydajni w czasie dnia, a co za tym idzie, wolniej zachodzą również przemiany w naszym metabolizmie. Stres z kolei wiąże się w wysokim poziomem kortyzolu. Jego nadmiar we krwi, sprawia, że spowalnia się zużycie energii i spalamy kalorie wolniej. Jeśli jemy zbyt dużo cukru, metabolizm tez może spowolnić, a chcąc tego uniknąć trzeba zażywać morwę białą.
Co przyspiesza metabolizm?
Jeśli odziedziczyliśmy wolny metabolizm po rodzicach czy dziadkach, nie można w prosty sposób zwiększyć jego tempa. Mamy jednak do dyspozycji pewne możliwości, ale proces przyspieszania metabolizmu musi być związany z długofalowymi zmianami stylu życia, obejmować właściwą dietę i aktywność fizyczną. Przede wszystkim trzeba wprowadzić do codzienności dawkę intensywnego ruchu, podczas którego zużywamy więcej tlenu. Pamiętajmy, że ludzie, którzy mają rozbudowaną tkankę mięśniową również mają szybszy metabolizm. Na tempo metabolizmu wpływają również kwasy tłuszczowe omega-3, które są odpowiedzialne za redukcję stanów zapalnych i regulowanie poziomu cukru we krwi.
Możemy zażywać również morwę białą, która stabilizuje poziom cukru we krwi zmniejszając metabolizm cukrów złożonych i zmniejszając wchłanianie się cukrów prostych w organizmie, a także obniża poziom złego cholesterolu. Preparaty z morwy zmniejszają apetyt na słodycze oraz ograniczają odkładanie się tkanki tłuszczowej, blokując rozkład węglowodanów. Warto pić także zieloną herbatę, która zawiera katechniny wpływające na przyspieszanie utleniania tłuszczu i zwiększanie termogenezy poposiłkowej, czyli wytwarzania energii i ciepła w wyniku trawienia.
Sprawny metabolizm sprzyja odchudzaniu i pozwala zachować szczupłą sylwetkę. Jeśli nasz organizm nieco spowolnił zadbajmy o zdrową dietę i przyjmujmy preparaty z morwy białej, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy.
Dodaj komentarz