Blizny – jak się ich pozbyć?

Któż z nas nie ma pamiątki po bolesnym upadku z roweru, zadraśnięciu przez ostrą gałąź, trądziku, oparzeniu czy operacji? Każda rana zostawia ślad na naszej skórze. Niektóre z nich znikają szybko, a inne zostają z nami na dłużej. Wygląd blizny zależy od indywidualnych cech, miejsca występowania niedoskonałości oraz okoliczności jej powstania. Czy da się je usunąć? Co wybrać – maść na blizny (np. Cepan) czy zabiegi kosmetyczne?

Skąd się biorą blizny? Czy Cepan pomoże?

Blizna to zmiana skórna powstała poprzez uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej tkanką łączną włóknistą. Podczas procesu gojenia, komórki tkanki łącznej produkują dużo kolagenu, który staje się rusztowaniem dla tworzącej się blizny. To właśnie dlatego na skórze są widoczne przerosty. Osoby po poparzeniach mają blizny przerostowe, a jeszcze inną grupę stanowią blizny zanikowe, powstałe w przebiegu trądziku lub po przebytej ospie wietrznej. Musimy pamiętać, że blizn nie można się pozbyć, a jedynie sprawić, by były mniej widoczne. Pomocne są maści na blizny, np. Cepan, które zawierają substancje wybielające i rozjaśniające.

Jak walczyć z bliznami? Cepan i inne cuda

Istnieją domowe metody usuwania blizn, ale na pewno są mniej skuteczne od profesjonalnych preparatów. Ślady po zmianach można smarować sokiem z cytryny lub wodą pietruszkową (woda pozostało po moczeniu natki pietruszki), a także papką powstałą po zmieszaniu wody z sodą oczyszczoną. W aptekach jest wiele preparatów przeznaczonych do spłycania i wybielania blizn po wszelkich zabiegach operacyjnych. Na rynku są także maści na blizny oraz kremy wybielające, który zmniejszają produkcję melaniny zapobiegają ciemnieniu blizn. Jedną z popularnych maści jest Cepan, czyli preparat złożony do stosowania miejscowego przyspieszający regenerację tkanek oraz zapobiegający powstawaniu blizn. W skład preparatu wchodzą: alantoina, wyciąg z cebuli, wyciąg z koszyczków rumianku i heparyna sodowa. Cepan powoduje uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Odpowiednio wcześnie zastosowany, zapobiega powstawaniu blizn. Zawarte w produkcie alantoina, heparyna sodowa oraz wyciągi roślinne wpływają na metabolizm tkanki łącznej, ograniczają nadmierny wzrost ziarniny i zapobiegają tworzeniu się przerosłych blizn. Krem przyspiesza regenerację tkanki zmniejszając reakcję zapalną, a także znosi uczucie napięcia i świądu. Cepan stosuje się podczas miejscowego leczenie blizn i bliznowców (keloidów) po oparzeniach i blizn po czyrakach, owrzodzeniach i trądziku.

Czytaj również  Jak zwalczyć cellulit?

Co robić , gdy blizny są duże i Cepan to za mało?

W przypadku blizn potrądzikowych i nierównej powierzchni skóry, które nie znikają pod wpływem Cepanu, jednym ze sposobów leczenia jest mikrodermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka poprzez precyzyjnie kontrolowany mikropeeling. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny, w jego efekcie blizny ulegają znacznemu wypłaszczeniu. Świeże blizny zanikowe oraz drobne przerostowe leczy się za pomocą nieablacyjnego lasera frakcyjnego. Laser tworzy w skórze mikrouszkodzenia, a jednocześnie pozostawia wokół nich obszary nienaruszonej tkanki.

Walka z bliznami nie jest łatwa, ale warto ją podjąć, by skóra wyglądała lepiej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Kupmy Cepan, którego działanie wspomogą zabiegi, które przeprowadzi dermatolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *