Plusy i minusy codziennego używania szkieł kontaktowych

Plusy i minusy codziennego używania szkieł kontaktowych

Coraz bardziej popularne oraz dostępne stają się soczewki kontaktowe, toteż wiele osób zastanawia się czy aby nie przerzucić się z klasycznych okularów, właśnie na szkła kontaktowe. Warto przed podjęciem takiej decyzji po prostu rozważyć jakie są wady, a jakie zalety codziennego używania soczewek.

Wady korzystania z soczewek kontaktowych

Głównym minusem podczas codziennego korzystania ze szkieł kontaktowych jest dyscyplina, którą nie wątpliwie musi posiadać użytkownik soczewek. Szkła należy codziennie z dużą starannością czyścić oraz pielęgnować, odpowiednio przechowywać i dobrze się z nimi obchodzić. W przeciwnym razie soczewki kontaktowe mogą ulec degradacji, co albo odbije się w kosztach (wymiana soczewek na nowe), albo na zdrowiu (zakładanie uszkodzonych, brudnych soczewek wiążę się z nieprzyjemnymi konsekwencjami). Jednakże, można wyróżnić pewien wyjątek – są nim soczewki jednodniowe. Ten rodzaj szkieł wyrzuca się po każdym jednorazowym użytkowaniu. Ale i tu jest pewien haczyk – jest nim wysoka cena, którą trzeba zapłacić za produkt.

Soczewki kontaktowe nie mają wiele wad. Warto jednak, kończąc listę minusów, wspomnieć również o tym, iż noszenie soczewek może być niekorzystne dla osób cierpiących na zespół suchego oka, zaawansowaną cukrzycę czy posiadających skłonność do infekcji. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni kto może, a kto nie powinien szkieł nosić.

Czytaj również  Testy wodorowe – na czym polegają i jak się przygotować?

Jakie są plusy codziennego użytkowania soczewek?

Niekwestionowaną zaletą zamiany okularów na szkła kontaktowe jest po prostu wygoda. Osoby preferujące aktywny tryb życia, uprawiające sport, czy po prostu ceniące swobodę poczują się zdecydowanie bardziej komfortowo w soczewkach.

Rezygnacja z klasycznych okularów uwolni właścicieli od wielu zmartwień. Przykładowo soczewki nie zsuną się z nosa i nie rozbiją. Dodatkowo szkła w przeciwieństwie do okularów nie zaburzają percepcji, czyli nie powiększają widzialnego obrazu. Warto też zauważyć, że soczewki kontaktowe nie ograniczają pola widzenia i nie zaparowują, nie odbijają też refleksów światła, jak to bywa w przypadku ich starszego kuzynostwa. Szkła kontaktowe wyróżniają się też tym, że można na nie bez problemu założyć zarówno okulary słoneczne jak i gogle – np. narciarskie – nie tracąc przy tym ostrości widzenia.

Wiele użytkowników soczewek ceni je sobie również za walory estetyczne. Nie wszystkie osoby dobrze czują się w okularach, więc zamiana ich na soczewki jest dla nich świetną opcją. Z kolei kolorowe szkła kontaktowe, mogą być ciekawym i intrygującym sposobem na zmianę wizerunku.